Devold of Norway Byxa Nibba Woman Pants Caviar
Mörka goa mysbyxor i merinoull.
Nibba Woman Pants är helt i merinoull och har en skön lös passform. Perfekt som mysbyxor eller som ett mellanlager, men oxå som slappeplagg vid träning och yoga. Caviar Är enkelt svarta och passar till det mesta. Ett riktigt favoritplagg! Lite slätare utsida, med borstad insida. Hög resår i midjan.
- Skönt vardagsplagg
- Ren merinoull
- Hög resår
Ull andas, transporterar bort fukt från kroppen och är naturligt lukthämmande. Flexibel passform som ger en avslappnad stil. Den borstade insidan gör plaggen superbehagliga med både lätt vikt och bra isoleringsförmåga.
Avdelning: Dam Byxa
Passform: Loose fit
Användningsområde: Vardag och fritid
Material: 100% merinoull i 210 g/m2. Supermjuk! Inre: 20.5 mikron. Yttre: 17.5 mikron
Skötselråd: Går bra att tvätta i 40 grader skontvätt, men testa gärna först att bara vädra! Vi rekommenderar gärna ett skonsamt och miljövänligt ulltvättmedel
Miljöinformation: Devold använder Woolmark-märkt merinoull från certifierade och mulesing-fria uppfödare på Nya Zeeland, Australien och Argentina. Devold jobbar nära familjeägda farmer. Man handlar i råvaran ull, och inte i färdigt garn, vilket gör att man har full koll på hela kedjan. All färgning och kemikalier i tillverkningsprocessen är certifierade under Oeko-Tex.
390 kr
Produkten är tyvärr slut i lager.